وب سایت شخصی دکتر مجید غیور مبرهن
وب سایت شخصی دکتر مجید غیور مبرهن
متخصص تغذیه از انگلیسدانشگاه ساری گیلفوردعضو هیئت علمیدانشگاه علوم پزشکی مشهد
وب سایت شخصی دکتر مجید غیور مبرهن

نمونه کارها

خدمات درمانی

رژیم درمانی

امروزه شما با رژیم های غذایی گوناگونی برخورد می کنید و یا آگهی های فراوانی را می بینید که همگی ادعای بهترین راه کاهش وزن را دارند. واقعیت آنست که خیلی از این نوع رژیم ها جنبه تبلیغاتی داشته و بعضا نه تنها برای شما کاهش وزن محسوس را ایجاد نمی نمایند، بلکه شما را از گرفتن رژیم های صحیح نیز نا امید می سازند. علاوه بر آن، این گونه رژیم ها حتی در صورت ایجاد کاهش وزن نیز در خیلی از موارد اثرات گذرا داشته، پس از مدتی علاوه بر بازگشت وزن، شما را با مشکلات عدیده به وِیژه بیماری های پوستی و ضعف عمومی همراه خواهند کرد.

یک نکته اساسی در کاهش وزن آن است که شما باید همیشه به خاطر داشته باشید که یک روزه و یک شبه چاق نشده اید که به دنبال معجزه ای می گردید که ۱۰-۱۲ روزه لاغر شوید!!

توجه به کالری موجود در مواد غذایی
آنچه تا امروز در رژیم غذایی زیاد مورد توجه قرار گرفته است اندازه گیری کالری موجود در مواد غذایی است، به طوریکه خیلی از افراد چاق میزان کالری موجود در انواع مواد غذایی را می دانند ولی همچنان از افزایش وزن رنج می برند. این دقیقا مانند آن می باشد که یک فرد با دانستن همه قوانین رانندگی تنها از طریق خواندن کتاب “آیین نامه رانندگی ” راننده خوبی نخواهد شد. لذا دانستن کالری موجود در مواد غذایی برای کنترل وزن خوب است ولی این دانستن به تنهایی کافی نیست!

پس چطور باید پی ببریم که یک رژیم غذایی متعادل است و به کاهش وزن پایدار و بدون عوارض منجر خواهد شد؟

اصول رژیم درمانی در چاقی

در رژیم های غذایی نوین به منظور کاهش وزن و برای رسیدن به وزن پایدار و سالم، فقط توجه کردن به میزان انرژی موجود در مواد غذایی کافی نیست، بلکه برای دست یافتن به وزن ایده آل باید عادات سالم غذایی ایجاد شود. ایجاد عادات غذایی صحیح بر ۴ پایه اساسی استوار است:

رفتار درمانی : 

در افراد چاق  رفتارها و عادات ناصحیح غذایی است که منجر به چاقی می شود. به طور مثال دیده شده افراد برای کاهش وزن، وعده های غذایی و  یا یک نوع ماده غذایی را از رژیم خود حذف می کنند. این شیوه ها علمی نیست و حتی اگر کاهش وزنی رخ دهد، این شیوه ای نیست که شما به طور طولانی مدت قادر به انجام آن باشید. در یک برنامه غذایی صحیح ، فرد چاق مراجعه کننده باید تحت نظر پزشک متخصص عادات غلط غذایی خود را اندک اندک از بین برده و شیوه درست غذا خوردن را آموزش ببیند. رفتار درمانی می تواند به صورت انفرادی و یا به صورت گروه درمانی باشد. مطالعات گذشته نشان می دهند که گروه درمانی اگر به درستی هدایت شود در اصلاح رفتارهای نادرست غذایی تاثیر به مراتب بیشتری خواهد داشت.

حمایت خانواده و شرایط محیط زندگی :

یکی از فاکتورهای کمک کننده در کاهش وزن افراد تغییر شیوه ناصحیح زندگی آنهاست.این تغییر شیوه زندگی نیاز به یک کار تیمی دارد که نفر اول این تیم  خود فرد می باشد. یعنی تا زمانی که مریض نخواهد، دیگران نمیتوانند به او کمکی بکنند.

در مرحله بعدی حمایت ها و همکاری خانواده خواهد بود که بسیار مهم است و در نهایت متخصص تغذیه با علم ودانش خود این تیم را راهنمایی خواهد کرد. نتیجه مطلوب زمانی حاصل می شود که این گروه، به صورت یک تیم هماهنگ و در کنار هم به یک هدف بیاندیشند. در خانواده ای که همسر و یا سایر اعضاء خانواده فرد را به سوی رژیم نادرست غذایی ترغیب می نمایند، جواب به درمان به مراتب  دشوارتر خواهد بود.

ورزش و افزایش فعالیت بدنی :

ورزش و فعالیت بدنی جزء لاینفک برنامه کاهش وزن می باشد ، چرا که حتی افراد با وزن طبیعی نیز برای سلامتی خود نیازمند فعالیت بدنی روزانه هستند. برای افراد مبتلا به افزایش وزن، فعالیت بدنی نه تنها برای کاهش وزن بلکه بعد از اتمام دوره درمان ،برای ثابت نگه داشتن وزن آنها  نقش اساسی دارد. منظور از فعالیت بدنی فقط رفتن به ورزشگاه ها و ورزش سنگین حرفه ای نیست. بلکه با برنامه منظم  این فعالیت بدنی حتی در محل کار و زندگی نیز میسر می باشد. یکی از توصیه ها داشتن پیاده روی منظم روزانه بر سطح صاف است که در افراد مختلف با سرعت های مختلف صورت می گیرد.مهم داشتن فعالیت بدنی منظم در برنامه روزانه افراد است.

انتخاب غذاهای سالم  و مطابق با سبد غذایی خانواده :

توجه به میزان کالری دریافتی و نیز میزان پروتئین، چربی ، انواع قند و کربوهیدرات ها در طی وعده های غذایی اهمیت ویژه ای در کنترل وزن و حفظ سلامتی افراد را دارا می باشد. فرد چاق  باید در طی دوره های درمانی با انواع مواد غذایی آشنا شده و بیاموزد که چگونه از انواع گروه های غذایی به میزان مناسب بهره مند شود. اگر بخواهیم یک رژیم غذایی برای سال ها مورد استفاده قرار گرفته و در عین حال وزن فرد نیز پایدار بماند باید آن رژیم غذایی با سبد غذایی خانواده هماهنگ باشد. بر همین اساس است که برای تشخیص اشکالات تغذیه ای و نیز هماهنگ شدن با سبد غذایی خانواده در کلینیک های رژیم درمانی از بیمار می خواهند که میزان غذای دریافتی خود را با یک آموزشی که می بینند در مدتی کوتاه گزارش نمایند.

انتخاب غذاهای سالم:

پس از بررسی گزارش غذایی یک فرد، بایستی نهایت سعی به عمل آید که سفره غذایی فرد رژیم گیرنده با سفره غذایی خانواده هماهنگی داشته باشد تا برنامه جدید غذایی پایدار و وزن کاهش یافته ماندگار گردد. باید فرد چاق و یا دارای اضافه وزن بداند که از هیچ ماده غذایی محروم نیست ،بلکه محدودیت  وجود دارد نه محرومیت. بر همین اساس در رژیم های غذایی جدید، سفره بیمار از سایر اعضا خانوده جدا نمی باشد و همان برنامه غذایی براساس شرایط فرد تعدیل می گردد.

رژیم های غذایی در پایان باید به تغییر رفتارهای غذایی اعم از انتخاب نوع غذا، حجم وعده های غذایی، ساعات غذا خوردن ، نحوه طبخ غذا ، سرعت غذا خوردن و نیز گنجاندن فعالیت بدنی و ورزش به عنوان یک برنامه روزانه منجر گردد. در این صورت است که شما یاد خواهید گرفت که چگونه در موقعیت ها و مراسم و نیز تعطیلات در حالی که لذت می برید وزن کاهش یافته خود را نیز کنترل نمایید.

رژیم غذایی کاهش وزن

رژیم غذایی، متداول‌ترین روش برای کاهش وزن است. غذا و رژیم غذایی مسئله‌ای مهم و تخصصی است اما عموم مردم به این مهم توجه نداشته و از هر رژیم‌های که به ایشان معرفی شود، استفاده می‌کنند. بیشتر این رژیم‌ها با وعدۀ لاغری سریع افراد بسیاری را به خود جلب می‌نمایند. بسیاری از رژیم‌هایی که معرفی می‌شود ناصحیح است. بعضی از این رژیم‌ها اصلاً به کاهش وزن یاری نمی‌رساند و بسیاری نیز اثراتی موقّت دارند. ضمن اینکه اکثر این رژیم‌های غیر تخصصی عوارض گوناگونی از جمله مشکلات روانی، ضایعات پوستی، ریزش مو و ضعف عمومی را به دنبال خواهند داشت.

بعضی از افراد به دلایل ارثی و یا اختلالات هورمونی دچار اضافه وزن می‌شوند که رژیم غذایی در این افراد پاسخگو نخواهد بود و باعث کاهش وزن ایشان نمی‌شود. این افراد باید به پزشک مراجعه کرده و از سایر روش‌های درمانی بهره‌مند شوند. امّا در بسیاری از افراد چاقی و اضافه وزن، به علّت عادات غذایی ناسالم و محدودیت فعالیّت جسمانی است. این افراد با تغییر رفتارهای خود به وزن به راحتی به وزن مناسب دست می‌یابند. عموماً کسانی که ورزش نمی‌کنند و زیاد غذا می‌خورند، هنگامی که قصد کاهش وزن دارند با حذف یکی دو نوع مادۀ غذایی در صدد لاغر شدن برمی‌آیند. این‌گونه رژیم‌های غذایی نه تنها لاغر کننده نیست که تداوم آن بسیار مشکل خواهد بود. فرضاً هم که فرد بتواند با این رژیم‌ها وزن کم کند و برای مدّتی آن را رعایت کند، بمحض شکستن رژیم غذایی خود، چاقی و اضافه وزن بازگشت خواهد داشت.

رژیم غذایی صحیح

اگر از اضافه وزن خود در رنجید و حقیقتاً قصد وزن کم کردن دارید، ۴ توصیۀ زیر را به کار بندید:

بهتر است افرادی که قصد کاهش وزن دارند با مراجعه به پزشک متخصص، برنامۀ غذایی حساب شده و صحیحی برای خود ایجاد کنند. لازم است این افراد تحت نظر پزشک، با رفتار درمانی، عادات غذایی خود را تغییر داده و به رفتارهای غذایی سالم دست یابند. در صورتی که روش غذا خوردن این افراد اصلاح شود بدون اینکه ناراحتی‌ها و فشارهای رژیم غذایی را متحمل شوند، کاهش وزن پیدا خواهند کرد.

اصل اساسی در رژیم غذایی، آگاهی از میزان کالری موجود در مواد غذایی مصرفی و کالری مورد نیاز بدن است. شما متوجه باشید که روزانه چه میزان پروتئین، چربی، قند و کربوهیدارت مصرف می‌کنید. افرادی که قصد کاهش وزن دارند باید بدانند از چه گروه غذایی‌ای و به چه میزان مصرف کنند. لازم است جهت کاهش وزن مصرف بعضی از مواد غذایی حذف و یا به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد. اگر می‌خواهید رژیم غذایی شما برای سال‌ها دامه یابد و وزن ایده آل و ثابتی داشته باشید لازم است، رژیم غذایی خود را با سبد غذایی خانواده هماهنگ کنید

برای دست‌یابی به برنامۀ غذایی صحیح لازم است که با مراجعه به کلینیک تخصصی لاغری و تناسب اندام رویای طلایی مراجعه و با پزشکان متخصص تغذیه ما مشاوره و مشورت نمایید. ما شما را در یافتن رژیم غذایی مناسب و هماهنگی آن با سبد غذایی خانواده یاری نموده و مشکلات و ناراحتی رژیم غذایی شما را به نحو مؤثری کاهش خواهیم داد.

عادت غذایی سالم

اگر رژیم‌ غذایی‌ درست و صحیح باشد در نهایت به تغییر عادات غذایی منجر خواهد شد. عادات غذایی اعم از نوع غذا، حجم غذا، ساعات صرف غذا، سرعت غذا خوردن و هم‌چنین نحوۀ آماده کردن غذا است که با رژیم غذایی صحیح همه ی این رفتارها اصلاح خواهد شد. اصلاح رفتارها و تکرار آن به عادتی ماندنی تبدیل خواهد شد. عادات غذایی درست شما را از پرخوری و بدخوری در موقعیّت‌های خاص مانند جشن‌ها و مراسم و میهمانی‌ها باز خواهد داشت.  بنابراین  اگر رژیم غذایی شما صحیح و کامل باشد برای همیشه از افزایش وزن خلاصی می‌یابید.

امّا باید توجه داشت که صرفا دانستن این اصل کافی نیست، بلکه مهم‌تر از آگاهی از میزان کالری‌، به کارگیری این اطلاعات است. آنچه که باعث لاغری و از بین رفتن چربی‌ها می‌شود، آگاهی از میزان انرژی دریافتی و مصرفی نیست. بلکه عادات غذایی سالم و درست است که شما را به وزن ایده‌آل‌تان می‌رساند. آگاهی از میزان کالری دریافتی و مصرفی به شما کمک می‌کند که بتوانید برنامۀ غذایی درستی برای خود ایجاد کنید. امّا ایجاد عادات غذایی سالم به راهکارهای دیگری نیازمند است که در ادامه به معرفی و شرح آنان خواهیم پرداخت.

سبک زندگی سالم

تغییر در زندگی و ترک عادات بد، پیش از همه، نیازمند خواست و ارادۀ جدی فرد است. امّا اگر محیط و شرایط زندگی این فرد تغییر نکند بعد از مدّتی ارادۀ فرد تضعیف شده و به روال سابق باز خواهد گشت. شخصی که دارای اضافه وزن است بدون کمک اطرافیان و تغییر شرایط زندگی موفق به تغییر عادت غذایی خود نخواهد شد. و اگر هم با تلاش بسیار بتواند عادت غذایی خود را تغییر دهد در این راه متحمل رنج فراوانی خواهد شد.

لازم است خانواده و اطرافیان فرد او را در تغییر سبک غذا همراهی کنند. فرد برای تغییر رفتارهای غذایی خود به هماهنگی و حمایت خانواده و اطرافیان نیازمند است. برای این مهم بهتر است خانواده فرد نیز با پزشک معالج در ارتباط بوده و با راهنمایی‌های وی، فرد را در جهت رسیدن به وزن ایده‌آل یاری رسانند.

ورزش و فعالیت جسمانی در رژیم درمانی

ورزش برای همگان لازم و ضروری است. هر شخصی برای حفظ سلامتی خود نیازمند ورزش و فعالیت بدنی است. برای کاهش وزن، ورزش و فعالیت جسمانی مهم‌ترین و اصولی‌ترین نقش‌ها دارد. ورزش برای افراد چاق هم نقش درمان‌گر دارد و هم نقش نگهدارنده. فرد با ورزش و فعالیت بدنی زیاد در صدد کاهش وزن خود برمی‌آید و با تداوم ورزش از بازگشت چربی و وزن اضافه جلوگیری می‌کند.

برای ورزش کردن و افزایش فعالیت بدنی نیازی به باشگاه رفتن و انجام ورزش‌های سنگین نیست. بلکه انجام نرمش‌های سبک و پیاده‌روی منظم و با برنامه می‌تواند در کاهش وزن فرد مؤثر باشد. مهم این است که فرد روزانه، مدّتی را به ورزش و فعالیت بدنی اختصاص دهد و این فعالیت‌ها با برنامه و منظم باشد

.اگر چهار اصل بالا را به درستی به کار بندید به سادگی و بدون هیچ فشار جسمانی و روانی‌ای وزن شما کاهش خواهد یافت و هرگز اضافه وزن به سراغ شما نخواهد آمد.