آیا میدانید خوردن یک عدد سیب در روز شما را از مراجعه به دکتر بی نیاز می کند!

مشهد : احمدآباد ، خیابان پرستار 1/2، کلینیک دکتر غیور

تلفن تماس : 38458772-051

رژیم KEN

رژیم غذایی Ketogenic Enteral Nutrition = KEN یا رژیم غذایی انترال (روده ای) کتوژنی – یکی از روش های منحصر به فرد درمانی برای کاهش وزن در افراد چاق و دارای اضافه وزن می باشد. تاثیر این رژیم در کاهش وزن می تواند در حد عمل جراحی چاقی و بالون معده، بدون عوارض عمل های نامبرده باشد.

طی این رژیم، بعد از ارزیابی اولیه پزشکی توسط متخصصین تغذیه، بیمار به مدت ده روز، از طریق یک لوله بسیار نازک (به قطر ۲ میلی متر) تغذیه لوله ای (از راه بینی یا دهان) دریافت می کند. از طریق این لوله، پروتئین ها به طور مستقیم به معده بیمار تزریق می شوند. در این روش، به جز غذای تزریق شده از طریق لوله، خوردن هر نوع غذای دیگر به غیر از چای و آب ممنوع است.

استاد جیانفرانکو کاپلو، که این رژیم را برای اولین بار پیشنهاد داده است، ادعا می کند که تنها در همین ۱۰ روز، بیمار ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدن خود را از دست می دهد.

کلیه افراد بالای ۱۴ سال که نیاز به کاهش وزن سریع به دلیل مسائل زیبایی ، تناسب اندام و یا بیماری همانند آمادگی برای برخی اعمال جراحی مثل دیسک کمر یا تعویض مفصل زانو دارند، می توانند تحت این رژیم درمانی کاهش وزن قرار گیرند.
همچنین این روش درمان کاهش وزن، میتواند در کنترل و حتی درمان افرادی که مبتلا به بیماریهای قلبی-عروقی ، فشار خون،دیابت، افزایش چربی خون و کبد چرب هستند موثر باشد. بعد از ۶ یا ۱۰ روز لوله تغذیه ای خارج می شود و فرد تحت رژیم غذایی ساده و عادی تثبیت وزن قرار می گیرد.

رژیم غذایی قطره ای KEN

این رژیم غذایی یکی از انواع رژیم های تغذیه قطره ای است. با این رژیم سطح کالری که به بدن می رسد پایین نگه داشته می شود. در طول این رژیم به مدت ۱۰ روز هیچ نوع غذایی نباید خورده شود و فقط موادغذایی خاصی به صورت مایع به وسیله یک لوله از بینی وارد معده می شود! مقدار کالری که در این ۱۰ روز وارد بدن می شود ۲۶۰ کالری خواهد بود. در این دوران فقط می توانید از خوردن چای گیاهی بدون شیرینی لذت ببرید! BDH از اینکه افراد سالم از این برنامه غذایی استفاده می کنند اظهار نگرانی و تعجب می کنند و این رژیم را فقط مخصوص افراد بیمار می دانند.