آیا میدانید خوردن یک عدد سیب در روز شما را از مراجعه به دکتر بی نیاز می کند!

مشهد : احمدآباد ، خیابان پرستار 1/2، کلینیک دکتر غیور

تلفن تماس : 38458772-051


تغذیه در دوران کودکی

تغذیه در دوران کودکی نقش بسیار مهمی دارد ، چرا که عواملی مانند رشد فکری و همچنین رشد جسمی کودک وابسته به تغذیه ی او است. در بسیاری از موارد، شکل گیری عادت های صحیح طی سال های اولیه زندگی به کودکان کمک می کند که در این دوران در خصوص تغذیه شان، بهتر تصمیم بگیرند.
رشد کودک در سنین ۶ تا ۱۴ سالگی آهسته ولی با ثبات است، به طور متوسط در هر سال ۳ تا ۵/۳ کیلوگرم به وزن و ۶ سانتی متر به قد کودک اضافه می شود که نسبت به میزان رشد، مصرف غذا نیز بیشتر می شود.
سوء تغذیه ناشی از کمبود دریافت مواد غذایی در تمام سنین به خصوص در زمان رشد بسیار نامطلوب بوده و گاهی تاثیرات جبران ناپذیری برای کودک به جا می گذارد.

توصیه های تغذیه ای برای کودکان ۶ تا ۱۴ ساله

انرژی دریافتی کودک طوری تنظیم می شود که رشد و نمو کودک مطلوب باشد و از طرف دیگر از چاقی کودک جلوگیری شود.
تاکید بر مصرف میوه ها و سبزی ها، غلات کامل، محصولات لبنی کم چربی، حبوبات و گوشت بدون چربی، ماهی و ماکیان است.
برای سلامت دندان ها نوع کربوهیدرات و زمان مصرف آن را در نظر بگیرید. کربوهیدرات هایی که به دندان می چسبند را نباید آخر شب به کودکان داد.
با تبعیت از راهنماهای تغذیه ای دریافت چربی را کاهش و دریافت فیبر و مواد مغذی را افزایش دهید.
فرآیند تهیه غذا به روشی صورت گیرد که بیشترین میزان ممکن جذب مواد مغذی را ممکن سازد.
وعده های غذایی بسته به زمان و مکان مصرف، طوری تهیه شوند که کودک به تنهایی قادر به استفاده از آن ها باشد.
شکل و طعم غذای کودکان به نحوی برنامه ریزی و تهیه شود که اشتهای کودک را برای صرف غذا
تحریک کند.

موارد ذیل در رژیم کودک باید رعایت شود

آموزش به کودکان برای مصرف وعده های غذایی به طور منظم و در محیط مناسب
آموزش به کودکان برای مصرف میان وعده های کوچک و متنوع غذایی
تهیه و طبخ غذاهای متنوع در وعده های مختلف و جلوگیری از مصرف یک نوع غذا به صورت مکرر.
پرهیز از مصرف غذاهای کنسرو شده و غذاهای آماده صنعتی تا حد امکان، زیرا کودکانی که این غذاها را مصرف می کنند در قبول غذاهای معمول خانواده دچار اشکال می شوند.
کودکان بایستی تا حد امکان حداقل یک وعده در روز غذا به همراه خانواده مصرف شود.
والدین باید از نگرانی بیش از حد در مورد غذای کودک خود بپرهیزید تا کودک از غذا به عنوان سلاح برای رسیدن به خواسته های خود استفاده نکند.

نکته: کوتاه قدی ناشی از کمبود روی یکی از مهمترین مشکلات تغذیه ای کشور ماست. کمبود شدید یا متوسط ویتامین A، آهن، کلسیم و ید نیز در کمبود رشد کودکان موثراست. کمبود روی در کودکان ممکن است به دلیل ناکافی بودن در رژیم غذایی، جذب ناکافی، اختلال جذب و از دست رفتن از رژیم غذایی (مثلا هنگام اسهال) اتفاق افتد. منابع مهم روی عبارتند از: گوشت، حبوبات، مغزدانه ها و غلات کامل.
ا نکته: نمودار پایش رشد یا جدولی که هنگام ترخیص مادر و کودک در بیمارستان به خانواده‌ ها داده می‌شود، حاوی اطلاعات مفیدی درباره تمام موارد مربوط به میزان طبیعی رشد کودک تا سن ۹ سالگی است. بنابراین مادران می‌توانند با توجه به نمودار پایش رشد از سرعت رشد مناسب یا نامناسب فرزند خود آگاه شوند و دیگر نگرانی بی‌مورد درباره بد غذایی یا نحوه رشد کودکشان نداشته باشند.