آیا میدانید خوردن یک عدد سیب در روز شما را از مراجعه به دکتر بی نیاز می کند!

مشهد : احمدآباد ، خیابان پرستار 1/2، کلینیک دکتر غیور

تلفن تماس : 38458772-051

تغذیه در سالمندی
تغذیه در سالمندان
گرچه دوران سالمندی به ۶۰ سال و بالاتر اطلاق می گردد ولی تغییرات سالمندی از سالها قبل آغاز می شود. توجه به تغذیه دراین دوران به دلیل تغییر نیاز های تغذیه ای بدن از اهمیت بسزایی برخورداراست. نیاز سالمندان به مواد مغذی نتاثر از داروها، بیماری ها و پدیده های بیولوژیکی در دوران میان سالی وسالمندی بوده و درافراد محتلف با یکدیگر متفاوت است.

نیاز های تغذیه ای خاص سالمندان

در افراد مسن مصرف روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان مایعات ترجیحا آب برای پیشگیری از یبوست و کم آبی توصیه می شود. زیرا افراد مسن علیرغم نیاز واقعی به مایعات کمتر احساس تشنگی می کنند وبه همین دلیل بیشترمستعد کم آبی بدن و یبوست هستند.
با افزایش سن نیاز به انرژی کاهش می یابد به همین علت نیاز متابولیسمی بدن به انرژی از سایر گروه های سنی کمتراست. افراد مسن فعالیت بدنی کمتری دارند و در نتیجه نیازمند غذای کمتری برای ثابت نگهداشتن وزنشان هستند. برای محدود کردن دریافت انرژی سالمندان بایستی غذاهای کم حجم و غنی از مواد مغذی را بیشتر مصرف کرده و مصرف مواد شیرین و چربی ها را کاهش دهند.
از آنجا که در سالمندان نیازبه انرژی کاهشمی یابد، پروتئین مورد نیاز بدن باید ازمنابع با کیفیت بالا ( از لجاظ پروتئین) مانند گوشت های کم چربی، مرغ، ماهی، سفیده تخم مرغ، فراورده هایلبنی بدون چربی یا کم چربی تامین شود. غلات و حبوبات نیز از منابع گیاهی پروتئین هستند که اگر با هم مصرف شوند تمامیاسید هایآمینه ضروری بدن را تامین میکنند. پروتئین ۱۵% کل انرژی روزانه بدن را تشکیل میدهد. بهتر است نصف پروتئین مصرفی روزانه از نوع حیوانی (مانند انواع گوشت) باشد.
مصرف چربی ها باید دررژیم غذایی سالمندان محدود شود. دریافت چربینباید بیشاز ۳۰% کلانرژی دریافتی روزانه باشد. خصوصا سهم چربی های اشباع ( شامل چربیپنهان در گوشت، انواع روغن جامد و کره) که باید تا حداکثر ۱۰% انرژی دریافتی روزانه باشد.
با افزایش سن مقدار توده چربی بدن سالمندان افزایش می یابد و درنتیجه احتمال چاقی و خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر افزایش فشار خون، دیابت و بیماری های قلبی عروقی افزایش می یابد.
جذب کلسیم و ویتامین دی بدن با افزایش سن کاهش می یابد. بنابراین دراین دوران نیاز به مصرف مقدار مناسب منابع غنی ازکلسیم (شیر و لبنیات)، ویتامین دی (استفاده ازنورآفتاب)، مصرف جگر و روغن کبد ماهی می باشد.
با افزایش سن توانایی جذب ویتامین ب۱۲ دربدن کاهش می یابد. همچنین کمبود ویتامین ب۶ به علل مختلف درسالمندان شایع است. بنابراین بایستی از مواد غذایی غنی سرشار از این ویتامین ها مانند انواع گوشت ها، شیر و تخم مرغ، حبوبات و غلات کامل استفاده شود.
کم‎خونی فقرآهن در سالمندان نسبت به افراد دیگر شیوع کمتری دارد، اما در افرادی که غذاهای کم‎انرژی مصرف می‎کنند یا مشکوک به سوءتغذیه هستند، شایع است.
نیاز مردان و زنان سالمند به آهن یکسان است و میزان توصیه‎ شده روزانه به ‎طور متوسط هفت میلی‎گرم است و زرده تخم‎مرغ، گوشت، ماهی، جگر، حبوبات و سبزی‎های برگ‎ سبز تیره مانند جعفری، برگ‎چغندر، گشنیز و بخش‎های تیره برگ‎ کاهو از منابع آهن هستند.