آیا میدانید خوردن یک عدد سیب در روز شما را از مراجعه به دکتر بی نیاز می کند!

مشهد : احمدآباد ، خیابان پرستار 1/2، کلینیک دکتر غیور

تلفن تماس : 38458772-051

تغذیه در بزرگسالی
تغذیه در بزرگسالی
تغذیه‌ی بزرگسالان توصیف می‌کند که طی چه فرآیندی مواد غذایی خورده شده و مواد مغذی که بدن به آن‌ها نیاز دارد جذب می‌گردند. تغذیه‌ی صحیح می‌تواند از بیماری‌ها جلوگیری کرده و سلامت فرد را ارتقا دهد.
در بزرگسالی تغذیه صحیح برای سلامتی و کاهش خطر بیماری‌ها ضروری است. مطالعات نشان داده‌اند که امروزه در بین تمام جوامع اضافه‌وزن شیوع زیادی پیدا کرده است. تغذیه‌ی صحیح می‌تواند در جلوگیری از افزایش وزن از طریق تمرکز بر مصرف مواد غذایی سرشار از ترکیبات سالم به‌جای مصرف قند و چربی مؤثر باشد. تغذیه هم‌چنین در پیشگیری و کنترل بیماری‌ها نیز مؤثر است.

توصیه هایی برای داشتن رژیم غذایی سالم در بزرگسالان

مصرف مقدارکافی پروتئین (۱۰ تا ۱۵% از کل انرژی) در رژیم غذایی بزرگسالان توصیه می شود. هر چند باید دقت داشت که پروتئین زیاد می تواند برای افراد مبتلا به بیماری های کلیوی مضر باشد. برای اطمینان ازدریافت کافی پروتئین روزانه، بایستی پروتئین هم ازمنابع حیوانی (گوشت قرمز، مرغ، ماهی، جگر) و هم گیاهی (لبنیات، تخم مرغ، حبوبات و انواع مغزها ) تامین شود.
کاهش مصرف چربی های بد (مانند چربی ترانس و اشباع در روغن های جامد) و افزایش مصرف چربی های خوب (امگا سه موجود در ماهی و روغن کبد ماهی و چربیهای تک غیراشباع موجود در روغن زیتون، کنجد و کانولا) می تواند باعث کاهش ریسک بیماری های مزمن از قبیل بیماریهای قلبی عروقی، دیابت، فشار خون و چربی خون بالا شود. چربی بایستی بین ۲۰ تا ۲۵% انرژی بزرگسالان را تامین کند.
خوردن غذاها با فیبر بالا (حبوبات، میوه ها، سبزیجات، آجیل و لوبیا) موجب کاهش ریسک بیماری های قلبی، سکته و دیابت شده و موجب اجابت مزاج، کاهش یبوست و کاهش وزن می شود.
یکی از منابع اصلی انرژی بدن کربوهیدرات است. مصرف کربوهیدرات های پیچیده مانند سبزیجات، غلات سبوس دار و میوه به جای کربوهیدرات ساده و تصفیه شده مانند نان سفید، شیرینی، نشاسته و شکر از بالا رفتن سریع در قند خون، نوسانات در حالت و انرژی و افزایش چربی، جلوگیری می کند. این درشت مغذی باید ۵۵ تا ۶۵% انرژی مورد نیاز بزرگسالان را فراهم کند.
میوه ها و سبزیجات سرشار از مواد معدنی, ویتامین، و آنتی اکسیدان ها می باشند. این گروه غذایی کالری و چربی بسیار کمی دارند, و هیچ کلسترولی ندارند. همچنین نقش مهمی در پیشگیری از بیماری ها, شامل حفاظت در برابر بیماری های مزمن مانند سرطان، دیابت و چاقی دارند. روزانه دو واحد میوه و سه واحد سبزیجات برای بزرگسالان توصیه میشود.
حبوبات یکی از بهترین منابع فیبر حلال است. حاوی مقادیر زیادی آهن, منیزم و فولیک اسید می باشد. آهن حبوبات به ویژه برای کسانی که گوشت نمی خورند مفید است. علاوه بر این, لوبیا و نخود خشک, چربی کمی دارند و سرشار از پروتئین هستند, که ترکیبی قدرتمند، و تقویت کنندۀ سلامت است.
غذاهای دریایی شامل امگا سه و اسید های چرب بلند زنجیر هستند و از بیماری های مزمن مانند دیابت، ورم مفاصل و بیماری قلبی عروقی جلوگیری کرده و یا ریسک آن را کاهش می دهند. توصیه می شود در هفته دوبار از غذاهای دریایی دررژیم غذایی بزرگسالان گنجانده شود.