آیا میدانید خوردن یک عدد سیب در روز شما را از مراجعه به دکتر بی نیاز می کند!

مشهد : احمدآباد ، خیابان پرستار 1/2، کلینیک دکتر غیور

تلفن تماس : 38458772-051

رژیم سنتی آسیایی

یکی از رژیم‌های مشهور کاهش وزن که سال گذشته میلادی جزو لیست ۳۸ رژیم محبوب و پرطرفدار دنیا قرار گرفت، رژیم سنتی آسیایی است که البته غربی‌ها هم به اندازه شرقی‌ها از آن استقبال کرده و معتقدند که با پیروی از توصیه‌ها دستورالعمل‌های سنتی این رژیم می‌توانند به جنگ چربی‌های اضافه بدن‌شان بروند و در عین حال ریسک ابتلای خود به بیماری‌های مزمنی مانند دیابت را نیز کاهش دهند.

رژیم سنتی آسیایی چطور کار می کند؟
لابد شما هم شنیده‌اید که مردمانی که در آسیا به خصوص آسیای جنوب شرقی زندگی می‌کنند کمتر به سرطان و بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند و کمتر از آمریکایی‌ها در معرض خطر ابتلا به چاقی قرار دارند و حتی بیشتر عمر می‌کنند. محققان می‌گویند همه این اتفاقات خوب نه به دلیل بخت و اقبال بلند آسیایی‎ها، بلکه به دلیل سبک غذایی منحصر به فردشان می‌افتد که بیشتر روی مصرف برنج، میوه‌ها، سبزیجات تازه، ماهی و مصرف مقدار بسیار کم گوشت قرمز تاکید دارد.

اگرچه فقط یک نوع رژیم سنتی آسیایی در دنیا وجود ندارد اما بر اساس هرم غذایی که متخصصان بر پایه این سبک غذایی تهیه کرده‌اند:
شما می‌توانید روزانه از برنج، نودل، انواع نان، ذرت، ارزن و سایر غلات کامل استفاده کرده و رژیم خود را با مصرف میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، دانه‌های روغنی، آجیل و روغن‌های گیاهی تنوع ببخشید.
مصرف ماهی به صورت روزانه در این رژیم کاملا انتخابی است و شما می‌توانید در کنار آن مرغ و تخم مرغ را نیز دو بار در هفته امتحان کنید.
گوشت قرمز خط قرمز اصلی این رژیم است و شما فقط اجازه دارید که ماهی یک بار سراغ آن بروید.
علاوه بر این باید روزی ۶ لیوان آب یا چای بنوشید و حتما در طول روز فعالیت بدنی داشته باشید.
اگر ادویه‌باز هستید و دوست دارید طعم‌های تازه را با غذاهای همیشگی امتحان کنید، دست شما در رژیم سنتی آسیایی نه تنها کاملا باز است، بلکه ابداع کنندگان این رژیم شما را به استفاده گل سرخ، ریحان، گل میخک، ماسالا، نعناع، زردچوبه، برگ بو و رازیانه تشویق می‌کنند.

در رژیم سنتی آسیایی باید روزی چند کالری بخوریم؟
هیچ قاعده کلی وجود ندارد! این برنامه درواقع یک جور الگوی غذایی است نه یک رژیم واقعی کاهش وزن. بنابراین شما باید خودتان کشف کنید که بدنتان روزانه به چقدر کالری نیاز دارد و با مصرف چند کالری می‌توانید وزن کم کنید یا اساسا می‌خواهید با چه سرعتی از شر چربی‌های اضافه بدن‌تان خلاص شوید.

آیا می توانم با رژیم سنتی آسیایی وزن کم کنم؟
بله، البته ولی مقدار وزنی که کم می‌کنید کاملا بستگی به میزان رعایت شما در روز دارد. محققان می‌گویند کسانی که از رژیم سنتی آسیایی پیروی می‌کنند بیشتر از کسانی که سراغ رژیم‌های غربی می‌روند وزن کم می‌کنند. علتش هم این است که این برنامه غذایی مملو از غذاهای سالمی است که احساس گرسنگی را به تاخیر می‌اندازند از جمله غلات کامل، سبزیجات، محصولات تهیه شده از حبوبات و… .
یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی این رژیم استفاده زیاد از ادویه‌هایی مانند زردچوبه است. بر اساس نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، این ادویه حاوی ترکیباتی است که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد و مانع از چاقی می‌شود.