آیا میدانید خوردن یک عدد سیب در روز شما را از مراجعه به دکتر بی نیاز می کند!

مشهد : احمدآباد ، خیابان پرستار 1/2، کلینیک دکتر غیور

تلفن تماس : 38458772-051

تغذیه در نوزادان
تغذیه در نوزادان
نیاز های تغذیه ای نوزادان و کودکان منعکس کننده ی نیاز های منحصر به فرد این جمعیت جهت حفظ عملکرد اندام ها و ترکیب بدن و نیز تغییرات مربوط به رشد و تکامل می باشد. یکی از اولین تصمیماتی که باید در مورد تغذیه نوزادان گرفته شود این است که آیا شیرخوار با شیر مادر و یا با فرمولا تغذیه شود.
نوزادان باید در ۶ ماه نخست زندگی بهطور انحصاری با شیر مادر تغذیه شوند.

  • مزایای تغذیه نوزادان با شیرمادر

شیر انسان به طور ویژه ای با نیاز های تغدیه ای نوزاد تطابق داشته و از این رو مناسب ترین شیر است.
این شیر حاوی آنتی بادی های باکتریایی و ویروسی است. وجود این آنتی بادی ها باعث می شود شیوع اسهال، عفونت گوش میانی، ذات الریه، و مننژیت در نوزادانی که در سال اول زندگی به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه می شوند، نسبت به نوزدانی که در ۴ تا ۶ ماه اول با فرمولا تغذیه می شوند کمتر باشد.
تغذیه با شیر مادر باعث می شود مادر شخصا در تغذیه کودک خود نقش داشته باشد و ازاین رو باعث ایجاد احساس مفید بودن و موفقیت او می شود. همچنین برای نوزاد یک ارتباط فیزیکی نزدیک و راحت با مادر فراهم می شود.
شیرخواران تغذیه شده با شیر مادر ممکن است درآینده کمتر به آلرژی های غذایی و بیماری های مزمن مبتلا شوند.
تغذیه نوزاد با شیرمادر با رشد شناختی کودک ارتباطداشته و موجب تقویت و افزایش هوش نوزاد می شود.
تغذیه با شیر مادر، خطر ابتلا به چاقی یک کودک در نوجوانی یا بزرگسالی را کاهش می‌دهد.
نوزادانی که از سینه مادر تغذیه می‌شوند، بهتر یاد می‌گیرند که به اندازۀ برطرف شدن گرسنگی‌شان غذا بخورند که این بعدها منجر به الگوهای غذا خوردن سالم‌تری می‌شود.

  • نکته: در مواردی که مادر قادر به شیردهی نوزاد خود نباشد، نیازمند مشاوره با پزشک برای تشخیص نیازکودک به تغذیه با فرمولا می باشد. باید توجه داشت که هر دو روش تغذیه نوزاد (شیر مادر یا فرمولا)، موجب رشد و نمو طبیعی نوزاد شده و تمام نیاز های تغذیه ای نوزاد شامل انرژی، مواد معدنی، ویتامین ها و سایر مواد مغذی توسط فرمولا تامین می شود. بنابراین برای مادری که قادر به شیردهی نوزاد خود نمی باشد جای نگرانی وجود ندارد.

بعد از ۶ ماهگی نیاز های غذایی شیرخوار به تنهایی با شیر برآورده نمی شود و لازم است علاوه بر شیر مادر، تغذیه کودک با غذاهای نیمه جامد نیز شروع شود. علاوه بر تامین انرژی ، تغذیه تکمیلی ، دوران بسیار حساسی برای ایجاد عادات صحیح غذایی و استفاده از غذای سفره خانواده است . بهترین سن شروع غذای کمکی بعد از پایان ماه ششم زندگی است .
اصولی که در تغذیه تکمیلی نوزاد باید رعایت شود
مواد غذایی باید از نظر مقدار و نوع بتدریج به غذای شیر خوار اضافه شود .
ابتدا از یک نوع غذای ساده شروع وبتدریج به مخلوطی از چند نوع غذا تغییر داد. از مقدار کم شروع وبه تدریج بر مقدار آن افزوده شود .

بین اضافه کردن مواد غذایی مختلف حدود ۷- ۵ روز فاصله لازم است . زیرا شیرخوار باید به یک نوع غذا عادت کند و بعد غذای جدید اضافه شود . اضافه کردن یک به یک مواد سبب می شود اگر ناسازگاری به یک ماده غذایی داشته باشد شناخته شود همچنین دستگاه گوارش کودک فرصت پیدا می کند تا به غذا عادت کند .
ابتدا باید غذا رقیق باشد مثلا غلظت آن کمی بیشتر از شیر مادر باشد سپس به تدریج بر غلظت آن افزوده شود. سفت کردن تدریجی غذا سبب یاد گرفتن عمل جویدن می شود .
اگر در شروع غذای تکمیلی شیر خوار به غذای خاصی بی میل بود در خوردن آن نبا ید پا فشاری کرد می توان یک تا دو هفته آن غذا را حذف وسپس دوباره به او داد .

  • نکته: غذاهای کمکی در پایان ۶ ماهگی ( ۱۸۰ روزگی ) شروع می شود ، همزمان با شروع غذای کمکی تغذیه با شیر مادر باید همچنان مکرر وبر حسب میل وتقاضای شیر خوار ادامه داشته وحتی دفعات تغذیه با شیر مادر افزایش می یابد.
    شیر گاو و عسل در کودکان زیر یک سال نباید مصرف شوند.