آیا میدانید خوردن یک عدد سیب در روز شما را از مراجعه به دکتر بی نیاز می کند!

مشهد : احمدآباد ، خیابان پرستار 1/2، کلینیک دکتر غیور

تلفن تماس : 38458772-051

تغذیه دوران شیردهی
تغدیه مادران شیرده
تداوم تغذیه با شیر مادر مستلزم مصرف مواد مغذى و مقوى توسط مادر است. تغذیه مناسب مادر در این دوران علاوه بر تأمین نیازهاى تغذیه اى نوزاد (از جمله مواد معدنى و ویتامین ها)، براى حفظ بنیه، سلامت و اعتماد به نفس مادر و نیز حفظ و نگهدارى ذخایر بدن مادر ضرورى است. تغذیه با شیر مادر همچنین موجب بهبود سطح ایمنى بدن شیرخوار در برابر ابتلا به انواع عفونت هاى حاد تنفسى، اسهال و نیز بازگشت وزن مادر به قبل از باردارى مى شود.
یکی از روش های بسیار مهم در افزایش تولید و ترشح شیر، تغذیه مکرر نوزاد است. این امر باعث تحریک نوک پستان می شود و پیام هایی را به مغز می فرستد که باعث افزایش ترشح هورمون پرولاکتین می شود و این هورمون نیز به تولید و ترشح شیر منجر می شود.
نیاز مادر شیرده به کالرى حدود ۵۰۰ کیلوکالرى بیش از دوران قبل از باردارى است.
توصیه های غذایی در دوران شیردهی همانند دوران بارداری می باشد. بنابراین دراین بخش سعی شده است، به مصرف غذاهایی اشاره شود که موجب افزایش شیر مادر دراین دوران می شود.

  • مواد غذایی مفید در دوران شیردهی

مصرف منابع غذایی امگا سه دو بار در هفته که به تکامل مغز و سیستم عصبی نوزاد کمک می کند.
مصرف مقدار کافی آب (حداقل دو لیتر آب معادل ۸ تا ۱۰ لیوان) در روز که میتواند از کمبود آب جلوگیری کند.
مصرف مقدار کافی لبنیات (۳ تا۴ واحد) در روز که به دلیل دارا بودن پروتئین، کلسیم وویتامین دی، به روند رشد نوزاد کمک میکند.
غلات سبوس دار مانند گندم سبوس دار و برنج قهوه ای از مواد غذایی است که انرژی را تامین می کند و حجم شیر را افزایش میدهد.
جو از موادغذایی ای است که باعث آرامش مادر می شود و به تولید شیر کمک می کند. این ماده غذایی باعث ترشح هورمون اکسی توسین می شود که در تولید شیر دخیل است، بنابراین خوردن سوپ جو، نان جو و هر غذایی که از جو تهیه شده است، به مادران شیرده توصیه می شود.
خوردن سبزیجات برگ دار مانند اسفناج، برگ چغندر و بروکلی به دلیل داشتن مواد آنتی اکسیدانی و کلسیم بسیار توصیه می شود. اسفناج از سبزی هایی است که منبع مناسب از ویتامین K ،A و اسیدفولیک است. در ضمن، اسفناج به دلیل داشتن فیتواستروژن، دریافت آن بافت پستان را تقویت و به روند شیردهی کمک می کند.
نوشیدن آب هویج قبل از ناهار به تقویت شیردهی و افزایش حجم شیر کمک می کند. هویج از سبزی های مغذی سرشار از بتاکاروتن و فیتواستروژن هاست. به همین دلیل نوشیدن آب آن به روند شیردهی کمک می کند و عادت به خوردن آن به خانم های شیرده توصیه می شود.
خوردن زردآلو خصوص نوع خشک آن برای حفظ تعادل هورمون هایی که در روند شیردهی موثر هستند، توصیه می شود. به علاوه، عادت به خوردن آن به افزایش حجم شیر نیز کمک می کند و به دلیل داشتن تریپتوفان، سطح پرولاکتین را در حد مناسب نگه می دارد.
حبوبات ، بویژه آنهایی که رنگی تیره دارند، مانند لوبیا های سیاه رنگ و لوبیای چیتی منبع مفیدی از آهن است. البته باید توجه داشت که حبوبات به دلیل داشتن ترکیباتی که باعث ایجاد نفخ میشود، حتما بایستی از قبل در آب خیسانده شوند.
ماش، کنجد، هویج، زردک و بادام زمینی از مواد غذایی گیاهی موثر در افزایش ترشح شیر هستند.
نکته: مصرف بادام زمینی و برخی از مغزهای دیگر به دلیل داشتن مواد آلرژی زا ممکن است برای نوزاد ایجاد حساسیت کند و در این خصوص باید با پزشک خود مشورت کنید.

  • مواد غذایی مضر در دوران شیردهی

مصرف زیاد مواد غذایی دارای کافئین از قبیل قهوه، چای، شکلات و نوشابه های دارای کافئین موجب بی قراری نوزاد می شود.
خوردن سیر و پیاز خام طعم شیر مادر را تغییر می دهد و نفاخ است. بنابراین ممکن است باعث امتناع نوزاد از خوردن شیر و یا بی قراری نوزادبه دلیل ایجاد نفخ شود.
خوردن غذاهای تند و ادویه دار هم طعم شیر را تغییر می دهند و هم باعث بی قراری نوزاد می شود.