آیا میدانید خوردن یک عدد سیب در روز شما را از مراجعه به دکتر بی نیاز می کند!

مشهد : احمدآباد ، خیابان پرستار 1/2، کلینیک دکتر غیور

تلفن تماس : 38458772-051

چگونه دیابت خود را کنترل کنیم؟

در سراسر جهان، با افزایش تعداد بیماران دیابتی، دیابت سهم بیشتری از بودجه سلامت عمومی را به خود اختصاص می دهد. به نظر می رسد دیابت در عرض ۲۵ سال آینده ، تبدیل به یکی از بزرگترین دلایل ناتوانی و مرگ و میر خواهد شد.بنا بر تخمین سازمان بهداشت جهانی، سالانه ۴ میلیون نفر به دلیل دیابت و عوارض آن می میرند که این میزان برابر ۹% کل مرگ های جهان است.
در آمریکا کل هزینه ی مراقبت و درمان افراد دیابتی دو تا سه برابر افراد غیر دیابتی است. هزینه های غیر مستقیم دیابت بیش از ۵ برابر هزینه های مستقیم آن برآورد می شود.با این وجود ، هزینه های دیابت تنها مادی نیستند. درد، اضطراب ، کاهش کلی کیفیت زندگی و هزینه هایی که برآورد مقدار دقیق آنها مشکل است، تاثیر زیادی بر زندگی بیماران و خانواده های آنان دارد. در ایران حدود ۵ تا ۱۰ در صد افراد جامعه، مبتلا به دیابت شیرین (ملیتوس) هستند.
دیابت نوع ۱ یا وابسته به انسولین ناشی از نقص در تولید انسولین است.این افراد نیاز به درمان با انسولین دارند. زمان خوردن غذا، به‌خصوص کربوهیدرات در این افراد باید متناسب با زمان تزریق انسولین باشد.
دیابت نوع۲ یا غیر وابسته به انسولین ناشی از اشکال در ذخیره مواد غذایی و مقاومت بافتهای بدن نسبت به انسولین است و ارتباط نزدیکی با اضافه‌وزن دارد. به وجود آمدن آن در میانسالی قابل پیشگیری و در مراحل اولیه قابل بازگشت است. کاهش وزن، اصلاح عادات غذایی و حمایتهای روانی از جنبه های مهم در درمان این نوع دیابت است. در مراحل پیشرفته ی بیماری ،این افراد نیز نیاز به تزریق انسولین پیدا می‌کنند.
دیابت حاملگی عدم تحمل گلوکز (قند خون) است که در دوران بارداری ایجاد می شود.حدودا در۵-۲% حاملگی ها و معمولاً بعد از هفته ۲۰ حاملگی روی می دهد. در ۹۰% موارد بعد از زایمان ، گلوکز خون به حالت طبیعی بر می گردد. البته امکان ابتلا به دیابت نوع ۲ در سالهای بعد زندگی در این زنان ۶۰-۳۰% است.
سابقه دیابت در حاملگی های قبلی سابقه تولد بچه های با وزن بالا (با وزن بیش از ۴ کیلوگرم) سابقه دیابت در خانواده چاقی و وزن گیری زیاد عفونت ادراری مکرر سابقه مرده زائی باعلت نامعلوم سابقه سقط خود بخودی
دیابت بیماری مزمنی است که نیازمند تغییراتی است.
درمان دیابت دارای پنج بخش می باشد که عبارت است از:
درمان تغذیه ای
ورزش
پایش
کنترل قند خون
دارو درمانی
آموزش کنترل دیابت توسط خود بیمار
هدف کلی مشاوره تغذیه برای افراد دیابتی ، حفظ سلامت وکیفیت زندگی و همچنین پیشگیری در برابر عوارض عروقی دیابت است.
اهداف مهم دردرمان تغذیه ای :
پیشگیری از کاهش و افزایش قند خون.
دستیابی به مقادیر چربی مناسب در خون.
پیش‌بینی میزان انرژی مورد نیاز با توجه به شرایط بیمار (مثل اضافه وزن، سن، بارداری و شیردهی و…)
پیشگیری و درمان عوارض دراز مدت دیابت مانند بیماری‌های کلیوی، فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی‌عروقی و….
دست‌یابی به این اهداف به همکاری خود بیمار نیازمند است.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *