آیا میدانید خوردن یک عدد سیب در روز شما را از مراجعه به دکتر بی نیاز می کند!

مشهد : احمدآباد ، خیابان پرستار 1/2، کلینیک دکتر غیور

تلفن تماس : 38458772-051

ورزش و سرطان

ورزش و سرطان

بدن انسان حدود ۱۰۰ تریلیون سلول دارد و در حالات طبیعی این سلول­ها بطور منظم خود را بازسازی می­کنند. سلول­ها طوری رشد می­نمایند که سلول­های قدیمی همواره با سلول­های جدید جایگزین می­شوند. گاهی سلول­های قدیمی از بین نمی­روند و به شکل تجمع یافته بروز می­کنند. ممکن است تعدادی از سلول­ها بطور غیرطبیعی و غیرقابل کنترل رشد نمایند و توده­ای از بافت به نام تومور را بوجود آورند که می­تواند بدخیم باشد. یک تومور بدخیم سرطان نامیده می­شود. بیش از ۲۰۰ نوع متفاوت سلول سرطانی وجود دارد. بعضی از انواع سریع رشد می­نمایند در حالیکه در انواع دیگر ممکن است سال­ها طول بکشد تا چنین رشدی ایجاد شود. در هر بافت یا اندام بدن، بیش از ۱۰۰ نوع سرطان ممکن است بوجود آید. احتمالاً سرطانی با رشد غیرطبیعی یک سلول آغاز می­گردد و به مرور زمان به میلیون­ها سلول سرطانی تقسیم می­شود. قبل از آنکه سرطانی قابل تشخیص گردد، نزدیک به یک میلیون سلول که معادل توموری به ابعاد یک سانتیمتر مربع می­باشد ایجاد گردیده است. سلول­ها از راه متاستاز از تومور بدخیم جدا شده و به سایر مناطق بدن حرکت می­کند و قادر به ایجاد یک سرطان جدید در سایر نقاط بدن می­شود. گرچه اکثر سلول­های سرطانی توسط سیستم ایمنی بدن از بین می­روند، تنها یک سلول سرطانی برای جایگزینی در محلی دیگر و پیدایش یک سرطان جدید کافی است. در مقابل تومورهای خوش­خیم به سایر بافت­ها هجوم نمی­برند، آنها می­توانند در فعالیت­های طبیعی بدن تداخل ایجاد نمایند اما به ندرت سبب مرگ می­شوند.

۸۰ درصد کل سرطان­های انسان با شیوه­ی زندگی یا عوامل محیطی ارتباط دارند. این موارد شامل: غذا، مصرف تنباکو، مصرف بیش از حد الکل، قرارگرفتن طولانی مدت و تکراری در معرض نور آفتاب و قرار گرفتن در معرض خطرات شغلی می­شود. اکثر سرطان­ها در صورت اطلاح الگوهای غلط رفتاری و بهینه­سازی شیوه­های زندگی قابل پیشگیری می­باشند.

در نواحی بیرمنگام و میدلند غربی انگلستان وابسته به عوامل محیطی به دقت مورد مطالعه قرار گرفت. گزارش­ها نشان دد که در مردان ۶ درصد و در زنان ۲ درصد سرطان­ها از محل کار منشاء گرفته بودند. بیش از نیمی از کلیه سرطان­ها قابل درمانند و این حقیقت که در حال حاضر سرطان به عنوان قابل درمان­ترین بیماری در میان کل بیماری­های مزمن در نظر گرفته می­شود، از اهمیت خاصی برخوردار است.

امروزه بزرگترین عامل مبارزه با سرطان آموزش مسایل بهداشتی، سلامتی و همچنین ورزش است. باید اطلاعات مربوط به عوامل خطرزا در ایجاد سرطان و راهنمایی­های لازم جهت تشخیص سریع آن به مردم ارائه گردد.

یکی از مهمترین نقش­های سیستم ایمنی بدن انسان تعیین عوامل مهاجم و جلوگیری از آنهاست. از دیگر نقش­های مهم آن کشف و از بین بردن سلول­های سرطانی است که اخیراً متخصصین به این نتیجه رسیده­اند که خواص ایمونولوژیک ورزش بر بیماری­های سرطانی اثرگذار است. مطالعات نشان داده­اند که افرادی که ورزش می­کنند به ویژه بانوان، کمتر به سرطان مبتلا می­شوند. زنانی که از دوران جوانی به ورزش پرداخته­اند در مقایسه با زنانی که هیچگونه تحرکی ندارند، در برابر پیشرفت انواع سرطان غیرجلدی با خطر کمتری مواجه هستند. در مطالعات انجام شده فعالیت جسمانی هر فرد با شغل وی ارزیابی شد. گزارش­ها نشان داد مردانی که دارای مشاغل بدون تحرک می­باشند، نسبت به مردانی که دارای مشاغلی با فعالیت بدنی هستند، به میزان ۶/۱ برابر بیشتر در برابر خطر سرطان روده بزرگ قرار دارند. به علاوه خطر ابتلا به سرطان با کاهش میزان فعالیت، به صورت تدریجی افزایش می­یابد.

مطالعه­ای دیگر خطر سرطان روده را بین ۱/۱ میلیون نفر از مردان سوئدی، در طی ۱۹ سال بررسی کرد. یافته­ها حاکی است که عدم فعالیت و کم تحرکی، خطر سرطان روده را ۳/۱ برابر افزایش می­دهد که دلیل آن افزایش مدت زمان انتقال روده­ای است. با توجه به اینکه مدت زمان انتقال روده­ای در ورزشکاران کوتاه­تر است، کاهش بروز یا جلوگیری از تشدید سرطان روده­ی بزرگ در افراد ورزشکار نسبت به غیر ورزشکار وجود دارد. در تحقیق دیگری در مورد نقش ورزش در دوران دانشگاه گزارش شد، زنانی که در طول سالیان تحصیل در دانشکده بی­تحرک بوده­اند، در مقایسه با دانشجویان ورزشکار، ۵/۲ برابر بیشتر با خطر بروز سرطان دستگاه تناسلی و ۸/۱ برابر بیشتر با خطر بروز سرطان سینه مواجه هستند. مکانیسم دفاعی آن احتمالاً هورمونی است که عملکردش به کاهش تحریکات استروژنی ناشی از ورزش بستگی دارد. همچنین در این پژوهش محقیقن آمادگی جسمانی و شنا را به دلیل کشش و تقویت عضلات کمربند شانه­ای به منظور جلوگیری از بروز سرطان سینه توصیه می­نمایند.

فعالیت های پیشنهادی:

هرگونه فعالیت بدنی که بتواند ضربان قلب را به بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد حداکثر ضربان قلب برساند می تواند برای تمامی افراد که مشکل و بیماری قلبی عروقی ندارند مفید باشد.

در خصوص مبتلایان به بیماری از جمله سرطان می توان به اثرات مثبت روانی بر روحیه و افزایش امید به زندگی و کاهش افسردگی در آنها نام برد.

پیاده روی سریع ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز در شروع برنامه حرکتی منظم

انجام ورزشهای گروهی و تیمی که بر سطح روحیه تاثیر مثبت دارد همچون فوتسال والیبال بسکتبال

ورزشهای راکتی همچون بدمینتون ، تنیس روی میز و اسکواش

ورزشهای در آب و شنا

در صورتی که هر کدام از فعالیت های بدنی را قبل از بروز بیماری فرا گرفته و انجام می دادید منعی در انجام آن برای شما نمی باشد اما در صورتی که انها را فرا نگرفته اید حتما در شروع با کارشناس ورزش مشورت نمایید و اموزش لازم را در این زمینه ببینید.


پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *